eXploratorium

Po zavrsetku zimskog seminara fizike, odmah je usledio eksploratorijum. Pauzu izmedju dva seminara sam iskoristila da se malo naspavam, dok me spremacice nisu izbacile iz sobe radi ciscenja :). Oko 12 sati su poceli i ostali polaznici da dolaze. Prvo je organizovan uvodni razgovor na kome smo se upoznali sa vodjom seminara i programom. Vec po samom planu, videlo se da nece biti mnogo naporno. Posle rucka je usledilo predavanje o Viminacijumu, a potom o metodologiji pisanja naucnog rada by Jelena Gledic. Korisno predavanje koje bi koristilo svakom polazniku. U 21h je organizovana tribina o preciznosti izrazavanja u nauci, na kojoj sam videla da moram da budem izuzetno precizna da bi nekom i pertlu objasnila kako da veze :). Posle malo svadja i rasprava na tribini, otisla sam na spavanje prilicno izmorena od lumpovanja prethodne noci :).
Sutradan je u 12h organizovano predavanje iz psihologije, tj o psihometrijskim karakteristikama testa. Zatim u 16h, Milan Cirkovic, predavanje o istoriji nauke ili nastanku naucne misli. Saznali smo dosta o glavnim naucnim revolucijama(ima ih 3,5 :)), a i o naucnim dostignucima za koja sam mislila da su tekovina novijeg doba, kad ono jos iz srednjeg veka, i ranije. Dosta toga je bilo izgubljeno, i tek skoro pronadjeno. Uvece je usledilo prilicno veselo i zanimljivo multidisciplinarno(na cemu je bio i naglasak) predavanje, koje je drzao Nikola Bozic, iz etnoastronomije. Prilicno cudan spoj, i do samog pocetka nismo znali o cemu se radi. Al evo u cemu je stvar: grupa istrazivaca je isla po planinskim selima i ispitivala zitelje o pojavama na nebu(pomracenje Sunca, Meseca,komete i sl.) a zatim su zapisivali njihove odgovore. To su cesto bile narodni mitovi i bajke, a nama je sa naseg aspekta delovalo prilicno zabavljajuce, ali je to predstavljalo istrazivanje kojim se moze utvrditi koliko su pojave na nebu uticale na svakodnevni zivot ljudi, i sta su oni cinili kad se te pojave odigraju. Culi smo razlicite price o tome zasto februar ima manje dana nego ostali meseci, kako se Sunce krece i da se za vreme njegovog pomracenja pravi hlebcic protiv epilepsije :).
U petak prepodne je bilo posveceno predavanju iz arheologije, tacnije o decjoj zrtvi tokom istorije. Predavanje se kasnije pretvorilo u zaista zivu konverzaciju, usled prilicno intrigirajuce teme. Zatim ponovo Milan Cirkovic sa predavanjem o misaonom eksperimentu. Culi smo dosta o Ajnstajnovom liftu, Maksvelovim demonima itd. Tokom veceri su bili emitovani crtaci iz ratnog perioda, koji je bio tema seminara istorije. Organizovane su naravno i raznorazne grupne igre(asocijacije, mafija i sl.) od strane polaznika molekularne biomedicine i psihologije.
Poslednjeg dana seminara slusali smo Gabora Mesarosa o obogacivanju prirodnih ekosostema. Usledilo je malo psihologije, a popodne je bilo rezervisano za filmovano predavanje o utemeljenju naucne misli sa nasim poznatim naucnikom Zvonkom Maricem. Vece je bilo obelezeno vec standardnom zurkom, koja je potrajala do ranih jutarnjih casova.